Atatürk Üniversitesinde yönetim bilişim sistemleri yani YBS okumak isteyenler için öğrencileri ile bir röportaj yaptık bu röportajda aklımıza gelen bir kaç soruyu sorduk fakat sizde akılınıza gelen soruları yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın. Atatürk Üniversitesi yönetim bilişim sistemleri .

Atatürk Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Röportaj

Atatürk Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri: Röportaj

1- Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir, Sizin İçin Ne İfade Ediyor ?

YBS gerek Türkiye, gerek yurt dışında şirketlerin (kurum, kuruluşların..) ciddi manada ihtiyaç duyduğu bir bölüm olduğu için YBS bölümünden iyi bir şekilde mezun olan kişilerin zorlanmadan iş bulabileceğini düşünüyorum. Bireysel olarak bakarsak ta kendi işini kurabilecek niteliklerin öğretildiği nadir bölümlerden biridir.

2- Bölümünüz Nasıl Bir Fakülteye Sahip ?

Atatürk Üniversitesi olarak bölümümüz İtisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde yer almaktadır. Alanında çok iyi olan hocalar tarafından eğitim verilmektedir.

3- Okulunuzun Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümündeki Öğrencilerine Yurt dışı İmkanlarınız Var mıdır ?

Atatürk Üniversitesi öğrencilerine; Erasmus, Mevlana ve Farabi gibi yurtiçi/yurtdışı imkanları sunmaktadır. Detaylı bilgiye https://oia.atauni.edu.tr/ buradan ulaşabilirsiniz.

4- Diğer Üniversitelerden Farkınız Nedir Varsa Açıklar mısınız ?

Öncelikle Atatürk Üniversitesi Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden bir tanesidir. Diğer üniversitelerden farkımız; alanında uzman hocalarımızın olması, öğrenci-öğretmen ilişkilerinin iyi olması, üniversitenin merkezde ve büyük olması, barınma ulaşım gibi imkanlarından dolayı böyle bir farkımızın olduğunu söyleyebilirim.

5- YBS Eğitim Dili Nedir, Yabancı Dil Hazırlık Var mıdır ?

Eğitim dili Türkçe’dir. Hazırlık bulunmamaktadır.

6- Yönetim Bilişim Sistemleri Ders Ağırlığı Nasıl, Hangi Dersleri Görüyorsunuz ?

Ders ağırlığı %50 yönetim %50 bilişim diyebilirim. İlerleyen dönemlerde seçmeli derslerle birlikte kendi alanınıza göre ağırlığı ayarlayabilirsiniz. Öncelikle Türk Dili Edebiyatı, Matematik, İşletim Sistemleri, Bilgisayar ve Bilgi Sistemlerine Giriş, Temel İngilizce gibi dersler işlenmektedir.

7- Bölümünüze Gelecek Öğrencileri Neler Bekliyor

Bölüme gelecek öğrencileri öncelikle okula ve şehre alışma süreci bekliyor. Geldikleri yere göre alışma süreci kısa veya uzun olabiliyor bunda Erzurum’un soğuk bir şehir olması da etkili. Bunun dışında gelen öğrenci, bölümünün yetkinliklerinin farkında ise ve buna göre kendini hazırlamışsa zorlanmayacaktır.

8- Okulunuzun Staj İmkanı Var mıdır ?

Atatürk Üniversitesi YBS bölümü için henüz staj imkanı bulunmamaktadır. Öğrenciler kendi staj yerlerini bulabilirler.

9- YBS Okuyacaklara Tavsiyeleriniz Nedir ?

YBS okuyacak kişiler öncelikle bölümün farkında olmalıdır ve bölümü iyi araştırmalıdır. İsteği, zevki, hedefi ve amacını bu bölüme göre belirlemelidir. YBS bölümünü kazandıktan sonra ise hangi alana yöneleceğini belirlemelidir. İsteği var ve bilgisayarı kullanmayı bilmiyorsa YBS bölümünü tercih edebilir çünkü dersler en temelden alınıyor. Hocalar ve kendi gayreti ile gelişebilir.

10- Okulunuzda YBS Okuyacakların Dezavantajları Nedir Varsa Açıklar mısınız ?

Dezavantaj olarak staj imkanının olmamasını söyleyebilirim. Bunun dışında gerek hocalar gerek okul öğrenciler için isteğe karşılık verecektir diyebilirim.

Röportaja Katıldıkları İçin Atatürk Üniversitesi YBS Bölümü Öğrencilerine Teşekkürlerimizi İletiyoruz 🙂 Atatürk üniversitesi yönetim bilişim sistemleri bölümü

Emeği Geçen Öğrenciler:

  • Ahmet ALTUN
  • Gizem ÖZKAFALI
  • Aleyna BULUT
Author

2017 yılından itibaren makale yazarlığı ve web site yöneticiliği yapan sıradan bir insanım.

Write A Comment