Linux en gelişmiş açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin en başında gelir. Linux kullanılması zor ama alışınca yapamayacağınız bir etken bulunmamaktadır. En iyi Linux dağıtımları

Aslında kullandığımız Windows işletim sisteminin temeli de Linux işletim sistemine dayanıyor. Windows linux ile yapılmış bir işletim sistemidir. Linux’ta mavi ekran bulunmamaktadır 🙂

En iyi Linux dağıtımı diye bir şey yoktur bütün dağıtımlar ihtiyaçlara göre yapılmıştır ve hepsi de kullanım amaçları aynı gibi gözüken farklı görünümlere sahiptir.

Windows’a en çok benzeyen Linux dağıtımı ise Linux Mint’dir.

En İyi Linux Dağıtımları

  1. Linux Mint: yukarıda da belirttiğim gibi Windows’a en çok benzeyen dağıtımdır ve oldukça hafif bir işletim sistemidir.
  2. Elementary OS: Sondaki kelime ile neye benzediğini belirtiyor en çok benzediği işletim sistemi Mac OS ve alt yapısı debian tabanlıdır.
  3. Manjaro Linux: Diğerlerine kıyasla daha modern ve yine Windows’a benzeyen bir işletim sistemi en iyi Linux dağıtımlarından biridir.
  4. Ubuntu: Linux işletim sisteminde en çok kullanılan dağıtımdır. Özellikle yeni başlayanlar için mükemmel bir dağıtım olmakla beraber benimde kullandığım favori Linux dağıtımıdır.
  5. Kali Linux: Siber güvenlik ile ilgili neredeyse bütün araçları içeren Hacker’ların en çok kullandığı işletim sistemidir. Bütün araçlar içerisinde hazır geliyor.

Hangi Linux Dağıtımı Size Göre ?

Aslında Linux dağıtımları birbirinden fazla özelliklere sahip olduğu için bölünmemiştir sadece kişinin kullanacağı araçlara bağlı bir şekilde ayrılmıştır. Bütün araçlar tek bir dağıtıma konulmamış farklı farklı tasarımlar ve paketler ile bize sunulmuş gereksiz yükten kurtulmak ile beraber hızımıza hız katılmış oldu.

Linux dağıtımı seçerken ihtiyaçlarınıza göre seçin zaten hepsi ücretsiz ve sınırsız bir şekilde kullanılabiliyor.

Bazı Linux Dağıtımları Ve Görselleri

Linux İşletim Sistemini Kimler Kullanıyor ?

Linux işletim sistemini web sunuculara sahip hosting firmalarının neredeyse hepsi kullanıyor çünkü internet üzerinde oluşturulmuş sitelerin 3’te 1’i Linux sunucularda çalışmaktadır.

Linux işletim sistemini hobi veya profesyonel olarak Hacker’lık yapan kişiler veya yazılımcılar kullanmaktadır.

Linux Nedir ?

Linux; bilgisayar işletim sistemlerinin en temel parçası olan çekirdek yazılımlarından bir tanesidir. GNU Genel Kamu Lisansı versiyon 2 ile sunulan ve Linux Vakfı çatısı altında geliştirilen bir özgür yazılım projesidir. Linux ismi ilk geliştiricisi olan Linus Torvalds tarafından 1991 yılında verilmiştir.

Vikipedi
Author

2017 yılından itibaren makale yazarlığı ve web site yöneticiliği yapan sıradan bir insanım.

Write A Comment