Alexa internet sitelerini trafiğine ve bir çok etkene göre sıralıyor ve bu sıralama reklam verenler tarafından bakılıyor ve sitenizin az da olsa kalitesini belirliyor bu yüzden Alexa sıralamamızı düşürmemiz bizim açımızdan daha iyi olacaktır. Alexa Sıralamasını Düşürün

Alexa, Amazon.com’ a bağlı bir yan kuruluştur. 1996 yılında kurulup 1999 yılında hisse senedi karşılığında Amazon’a satılmıştır.

Alexa web site ölçümü yapmakta ve bizlere bir çok SEO araçları sunmakta bu SEO araçlarının neredeyse bir çoğu ücretli olmak ile beraber ücretli kullanıcılarına sitelerinin bilgilerini ekleme şansı veriyor. Alexa Sıralamasını Düşürün

Peki Alexa sıralamamızı nasıl düşürebiliriz hangi yolları izlemeliyiz ?

1- Alexa Google Eklentisini Kurun

Alexa Google eklentisini kurmanız ve sitenizde uzunca bir zaman geçirmeniz Alexa tarafından sıralamanızı düşürmenizi sağlar bunu bir çok cihazda yapabilirsiniz böylelikle Alexa botları tarafından daha fazla taranır.

Bu işlemi her gün yapmanız sizin açınızdan daha yararlı olacaktır ve sıralamanız gün geçtikçe düşecektir.

2- Başka Sitelere Backlink Verin

Başka sitelere backlink vermeniz hem Google hemde Alexa açısından büyük bir önem teşkil ediyor aşağıda ücretsiz olarak 5 tane ücretsiz da pa oranları yüksek backlink kaynağı vereceğim buralarda kullanıcı profilleri açıp sitenizin linkini eklemeniz sıralamanızı düşürmekte büyük bir etkeni oynayacaktır.

 • blogger.com – DA:100 PA:81
 • amazon.com – DA:97 PA:91
 • microsoft.com – DA:96 PA:72
 • livejournal.com – DA:95 PA:95
 • hp.com – DA:93 PA:63

Yukarıdaki sitelere kayıt olarak sitenizin linkini eklemeniz size backlink kazandıracaktır.

3- Sosyal Medya Hesapları Açın

Siteniz için sosyal medya hesapları açıp yazdığınız makaleleri o sosyal medya hesaplarında paylaşmanız hem index hızınızı yükseltir hemde SEO ve Alexa açısından avantaj sağlar kesin ama kesin aşağıdaki sosyal medya hesaplarını oluşturup sitenizdeki makaleleri paylaşmalısınız.

 • Facebook
 • Twitter
 • İnstagram
 • Pinterest
 • Linkedin
 • Tumblr
 • Reddit
 • Scoop.it
 • Digg.com

Eğer wordpress altyapısı kullanıyorsanız instagram hariç ilk 4 sosyal medyada tek bir eklenti ile otomatik paylaşım yapabilirsiniz eklenti ismi: Jetpack – WP Güvenliği, Yedekleme, Hız ve Büyüme

4- Sosyal Medya Gruplarında Paylaşın

Facebook yardımlaşma gruplarında sitenizin linkini paylaşın WhatsApp gibi platformlarında paylaşmanız size hem hit kazandırır hemde hit geldiği için Alexa sıralamanız düşer.

5- Sitenize Yorum Yaptırın

Arkadaşlarınıza veya instagram çekiliş vs. düzenleyerek sitenize yorum yaptırın yorumlar aşağıdaki kriterlerde olması daha etkili olacaktır.

 • En az 15+ kelime yorum.
 • Makale ile ilgili yorum.
 • çok güzel, beğendim tarzı yorumlar olmamalı.

6- Sitenizi Hızlandırın

Alexa’nın ve Google’ın en büyük kriteri site hızıdır sitenizin hızı ne kadar yüksek olursa sıralamanız o kadar etkili bir şekilde düşüş yaşar sitenizin hızını arttırmak için resimlerinizin formatını .webp yapabilir veya cache eklentileri kullanabilirsiniz daha detaylı hızlandırma için bu yazımıza göz atabilirsiniz. WordPress Site Hızlandırma

Yukarıdaki maddeleri uyguladıktan sonra hemen olmasa da hergün yavaş yavaş sıralamanız düşecektir aklınıza takılan herhangi bir soruyu yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Author

2017 yılından itibaren makale yazarlığı ve web site yöneticiliği yapan sıradan bir insanım.

4 Comments

 1. Üstadım merhaba. Başaeılı bi içerik sunmuşsun çok tşk ederim. Ancak aklıma takılan bazı ufak sorular var.
  3 ay önce hukuk ile ilgili yeni bir site açtım ve her gün 1 içerik paylaşıyorum.

  1- Tek site için alexaya ücret ödemek istemiyorum. Araçlarına ihtiyaç duymuyorum sadece kayıtlı olması yeterli bence. Ücretsiz alternatif yolu yok mu? 5 gün ücretsiz ise sonradan silinir veya askıya alınır mı?

  2- Tüm içeriklerimi her gün tumblr ile reklamlı yayınlıyorum ve her içeriğe günlük 20 hit alıyorum. Tumblr yeterli olur mu?

  3- amazon profili oluşturdum ve sitemi ekledim ancak gün sonunda link 2.3 defa silindi. Nedendir?

  Yardımların için tşk ederim.

  • Eray Bektaş Reply

   1- alexa sıralamanızı ücretsiz arttırmak için alexa toolbar ile internet sitelerini gezen bir topluluk bulmanız gerekmekte. Forumlar, webmaster sitelerinde oldukça fazla var bu tarz topluluk.

   2- Pinterest, Linkedin, facebook, twitter, reddit, Digg, Mixx gibi sosyal imleme sitelerinde de makalelerini yayınlamayı unutma makalelerin daha hızlı index alır ve üst sıralara çıkma olasılığı artar

   3- sadece amazonda değil her site, link silme hakkına sahip. Direk siteye kayıt olup link alırsan sistem algılayıp silebilir veya bunu manuel yaparlar. Bu gibi durumlarda sitelerde aktif olmanız lazım ve hemen eklememeniz lazım.

   4- internet sitende 3 tane backlink gözüküyor şuan daha fazla backlink alarak da internet sitenin yükselmesini sağlayabilirsin

   • Çok tşk ederim üstat.

    Ancak önemli olan şuan alexa üyeliğim. Zira tek site için ücret vermek istemiyorum. Ye olursam ve ödeme yapmazsan 15 gün sonra siliir mi?

    Sitem news kayıtlı ve paylaştıklarım 1 saatte google a ekleniyor.

    • Eray Bektaş Reply

     Hocam alexaya mail atabilirsiniz ödeme için. Bunun hakkında net bilgimiz yok maalesef

Write A Comment