Veri analisti, özellikle son dönemde gelişmeye ve ihtiyaç duyulmaya başlamış ve adını sıkça duyduğumuz meslek dallarından biridir. Zaman içerisinde daha da gelişecek olan ve popülerleşecek olan bu alanda meslek sahibi olmak isteyen bireylerin atmaları gereken birkaç adım bulunmaktadır. Atılacak adımlar ve gerekli eğitimlerin ardından bireyler bu alanda meslek sahibi olabilirler. Veri analisti nedir?

Veri analisti iş alanı, öncelik olarak Yönetim Bilişim Sistemleri mezunlarının tercih edebileceği alanlardan biridir. Bu alanı kendisine meslek edinmek isteyen Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu adaylar, birkaç çalışma ile kolaylıkla bu alana yönelebilirler ve diledikleri mesleğe kolaylıkla kavuşabilirler. Her meslek gibi bu alanda da belirli tecrübelere ve gerekli donanımlara sahip olmak gerekir. Teknoloji alanı içerisinde yer alan bu iş alanında meslek sahibi olabilmek için öncelik olarak teknoloji alanında gelişmek gereklidir.

Veri Analisti Ne Yapar?

veri analisti nedir?
veri analisti ne iş yapar? 

Veri analisti olan bireylerin odaklanmaları gereken alan verilerdir. Veriler kurumların, kuruluşların ve şirketlerin tüm bilgilerinin belirlenmesi, tespit edilmesi ve buna göre düzenlenmesi anlamına gelir. Günümüzde her iş alanı ve her şirket için büyük oranda önemli olan veri tespiti, şirketlerin sonraki hamlelerinin belirlenmesi açısından önem taşır.

Veri analistleri ise verilerin toparlanması, belirlenmesi ve analiz edilmesi için büyük görevler üstlenir. Teknolojik ortamlarda toparlanan ve bir araya getirilen bu veriler, belirli yöntemler kullanılarak analiz edilir. Verilerin analiz edilmesi için her şirketin veri analistine ihtiyacı vardır. Veri analistliği iş alanı da bu oranda gün geçtikçe daha önemli bir iş alanına dönüşmektedir.

Kimler Veri Analisti Olabilir?

Veri analistliği iş alanında meslek sahibi olmak isteyen bireylerin öncelik olarak veriyi, veri toparlamayı ve verileri incelemeyi (analiz etmeyi) bilmesi gerekmektedir. Bunun için de bireylerin Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden gerekli eğitimi almaları gerekir.

Veri analisti nedir, şirketler hakkındaki verileri bilgisayar aracılığıyla bir araya getirir ve analiz eder. Bu sebeple veri analisti olacak kişilerin bilgisayar ve çeşitli veri analiz programlarını doğru bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Veri analizi, veri analiz programları ve bilgisayar kullanımları Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde öğrencilere öğretilir. Bu sebeple, Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları veri analizi alanında kolaylıkla iş bulabilirler.

Aynı zamanda olayları analitik olarak düşünebilmek ve yeterli istatistik bilgisine sahip olmak, bu alanda daha fazla yarar sağlar.

Veri Analisti Ne İş Yapar?
Veri analisti

Veri Analisti Hangi Yazılım Dilleri ve Programları Bilmeli?

Yurt içi ve yurt dışında olmak üzere bir çok firma, zorunlu veya tercihen yazılım dili bilgisi ve ofis programları bilgisinin yeterli olmasını istiyor.

 • Oracle
 • MySql
 • MS Acces
 • MS Excel

Veri tabanı yazılımları ve ilgili programları bilmesi ve kullanabilmesi oldukça önemlidir.

Veri Analisti İş Alanında Nasıl Meslek Sahibi Olunur?

Veri analizi ve veri analistliği alanında meslek sahibi olmak isteyen yani, veri analisti olmak isteyen bireylerin iş bulabilmek için izlemeleri gereken belirli adımlar bulunur. Bu adımlar hemen hemen her iş alanında gerçekleştirilmesi gereken adımlar olsa da bazı durumlarda Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları için değişiklik gösterebilir.

Veri analisti nedir, olmak isteyen bireylerin ilk olarak Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinden üniversite mezunu olmaları gerekmektedir. Mezun olmanın yanı sıra, çeşitli programlara ve eğitimlere katılarak bu alanda öğrenciler kendilerini geliştirebilir. Bireylerin bu alanda iş bulabilmeleri için ilk önemli adım üniversitelerin gerekli bölümlerinden mezun olmalarıdır.

Her birey için mezun olmak bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Bu sebeple, bireylerin kendilerini düzenli olarak geliştirmeleri ve bu alana dayalı çalışmalar yapmaları da gerekebilir. Veri analisti olmak ve başarılı bu şekilde bu iş alanında ilerlemek için çeşitli programlar ve sertifikalara da ihtiyaç duyulabilir. Özellikle özel sektörde deneyim kazanmak ya da özel sektör de çalışmak isteyen bireyler için sadece üniversite diploması yetersiz kalabilir.

Veri analisti her şeyden önce yeterli donanıma sahip olmalıdır. Veri analistliği alanında ilk olarak yeterli donanıma sahip olan kişiler tercih edilir. Bu sebeple, bu alanda meslek sahibi olmak isteyen kişiler, gerekli çalışmalar ve stajlar ile istedikleri donanıma sahip olabilirler.

Veri Analistlerinin Görevleri

Veri analistleri, çeşitli bilişim bölümlerinden üniversite mezunlarından oluşmuş kişilerdir. Bireylerin veri analistliği alanında iş bulabilmesi ve veri analisti olabilmesi için öncelik olarak üniversite mezunu olmaları gereklidir. Üniversitede Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde eğitim gören bireyler, veri analistinin görevleri ve sorumluluklarını üstlenecek kişiler olmayı başarırlar.

İş imkanı bulan ve iş alanında veri analisti olacak kişilerin yapacağı belirli başlı görevler de bulunmaktadır. Bunlar;

 • Verileri ölçmek, tespit etmek ve analiz etmek
 • Verilerin elde edilmesi ve bu verilerin anlaşılmasını sağlamak
 • Şirketlerin mali gider ve gelirlerini tespit etmek
 • Sorunlara karşı çözümler üretmek
 • Kurum ve kuruluşlar arası iletişim
 • Geçmişteki verileri analiz ederek şirketin ileriye dönük planlamalar yapmasına yardımcı olma

Veri Analisti İş Alanları

Veri analisti olmak isteyen kişilerin çalışabileceği çok sayıda alan bulunur. Özel sektör ve kamu sektöründe sıklıkla ihtiyaç duyulan iş alanlarından biri de veri analistliğidir. Kurumların, kuruluşların ve şirketlerin günden güne teknoloji alanına yönelmesi ve dijitalleşmesiyle birlikte veri analistlerine de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple, hemen hemen her iş yeri veri analisti alımı yapmaktadır.

Gerek özel kuruluşlar gerekse kamu kuruluşları olsun belirli dönemlerde veri analisti iş ilanı yayımlamaktadır. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun olan bireyler de bu iş ilanlarını takip edip iş yerlerine gerekli başvuruları yaparak iş sahibi olabilirler.

Veri Analistlerinin Nitelikleri ve Maaşları

Veri analisti nedir ne iş yapar? iş alanı Yönetim Bilişim Sistemleri mezunlarının kolaylıkla iş bulabileceği alanlardan biridir. Ancak meslek sahibi olduktan sonra veri analistlerinin belirli nitelikleri bulunmaktadır. Bunlar arasında öncelik bilgisayar ve veri programları üzerinde etkin ve donanımlı olmaktadır. SPSS gibi veri analizinde kullanılan programların tamamıyla bilinmesi de analistlerin taşıması gereken nitelikler arasında yer alır.

Veri analisti maaşı ise şirketten şirkete göre değişiklik gösterebilir. Özel sektör ve kamu sektörü arasında da maaş bakımından değişiklikler yaşanabilir. Ancak günümüz veri analisti maaş ortalaması

Yeni Veri Analistleri için 4000- 5000 Türk Lirası

Orta düzey Veri Analistleri için 7000-8000 Türk Lirası

Üst düzey Veri Analistleri için 10000-11000 Türk lirası arasında değişmektedir.

 

 

Author

17 yaşında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne ilgi duyan amatör SEO uzmanı.

1 Comment

 1. veri analisti olarak birçok sorunla karşılaşılabiliyor.İşimiz bir hayli zor ama geleceğin mesleklerinden birisi. Üniversitede gerçekten iyiki de bu bölümü seçmişim diyeceksiniz.

Write A Comment