Yönetim bilişim sistemleri maaşları ne kadar sorusuna bu makalemizde yanıt vereceğiz. Yönetim Bilişim Sistemleri yani kısaca YBS son zamanlarda popülaritesi artmış bir meslek, bölüm oluyor.

Teknoloji her geçen gün büyümekte ve yeni işler yaratmakta YBS’de teknolojinin oluşturduğu bir meslektir. Yönetim Bilişim Sistemleri için 4 yıllık lisans almanız gerekmektedir.

YBS Öğrencileri Hangi Dersleri Alır ?

yönetim bilişim sistemleri maaşları

Yönetim bilişim sistemleri yani YBS öğrencileri bir çok iş imkanı olan meslek dersleri almaktadır aşağıdaki dersleri alan öğrenciler kendilerini geliştirdikten sonra çok fazla iş kapısı açılacağını düşünüyoruz.

Aldığı Dersler:

 • Tasarımı
 • Matematik
 • Web Tasarım
 • Algoritma ve Programlama
 • Pazarlama
 • Bilişim Hukuku
 • Temel Bilgi Teknolojileri
 • İktisat
 • Üretim Yönetimi
 • Genel Muhasebe
 • Bilgi Güvenliği
 • Pazarlama Yönetimi,
 • Bilgisayar Ağları
 • Sistem Analizi
 • Ağ Yönetimi

Yukarıda da belirttiğim gibi çok çeşitli dersler görülmekte ve bu derslerin her biri geliştirilerek meslek haline getirilebilmekte kendinizi geliştirmeniz bir bölümde uzman olmanı maaşınızı kat ve kat arttıracaktır.

Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu Ne İş Yapar ?

Aslında 4 yıllık eğitimi boyunca bir çok bilgi edinir bir çok iş imkanını kendisi oluşturur. Öğrendiklerini ne kadar geliştirir ise ne kadar çok bilgi edinir ise o kadar çok karşısına seçenek çıkacaktır. Yapabileceği işlerin teknoloji alanında hiç bir sınırı yoktur.

Örnek Yapabileceği İşler:

 • SEO Uzmanı
 • Veri Analisti
 • Pazarlamacı
 • Algoritma ve Programlama
 • Ağ Yönetimi ve Bilgi Güvenliği
 • Tasarım
 • Bilişim Sistemleri Uzmanı
 • Veri Takip Uzmanı
 • Bilişim Hukuku
 • Genel Muhasebe
 • Bilgisayar ve Programlama

Yönetim Bilişim Sistemleri Maaşları Ne Kadar ?

Yönetim Bilişim Sistemleri yani YBS’nin maaşları kesin bir şekilde yoktur özel sektörde çok fazla değişiklikler gösterebiliyor. Yeni mezun olmuşsanız bile asgari ücret ile çalışmanız mümkün.

Yabancı dil bilmeniz ve iş tecrübesi gibi etkenleri göz önüne alırsak maaş ortalama düzeyin biraz üstünde oluyor ve ortalama maaşınız 6.000 TL ile 10.000 TL arasında seyir edebiliyor. Tecrübesiz veya vurgun bir özelliği olmayan kişiler için ise ortalama maaş 2.300 TL ile 4.500 TL arasında seyir ediyor.

Yukarıda verdiğim veriler kesin değildir ve çalıştığınız firmalara, şirketlere göre değişiklik gösterebiliyor.

Author

2017 yılından itibaren makale yazarlığı ve web site yöneticiliği yapan sıradan bir insanım.

59 Comments

 1. Güzel içerik olmuş , YBS son zamanlarda adından sıkça söz edilmeye başlanan güzel bir bölüm.Bilgisayar mühendisi maaşları da gelebilir mi? Teşekkürler.

 2. Ahmet Mirza Reply

  yönetim bilişim sistemleri yeni yeni popüler olmaya ve dikkat çekmeye başladı artık değeri bilinir bir bölüm ybs 🙂

  • Koyu zümre Reply

   Yönetim konusundaki bilişim sistemleri bir süredir takibimdeydi. İlgimi çeken bir konuda böyle makaleler görmek beni mutlu etti. Emeğinize ve kaleminize sağlık diyorum.

 3. bende yönetim bilişim sistemleri okumak istiyorum ve bilgisayar- yazılım mühendisliklerine göre hem daha esnek meslek dalları barındırıyor hem de önü daha çok açık. bu açıdan ybs okuyacak kişilerin bu maaşlar hakkında bilgisi olması gerekiyor.

 4. yönetim bilişim sistemleri okumak okulun bittiğinde kendini geliştirmene bağlı bir çok iş imkanı sunar

 5. Ülkemizde çok bilinmeyen bir bölüm olmasına rağmen teknolojinin gelişmesiyle birlikte donanımsal ya da yazılımsal faaliyetlere ek olarak işin yönetim ve ilişkisel kısmınında önemi artmaktadır.Çok yararlı bir yazı olmuş elinize sağlık.

 6. Fatih Şahin Reply

  Fena bir bölüme benzemiyor.İçinde barındığı bilgi güvenliği gibi kısımları hep merak ediyordum. Okunacaklar arasında 😀

 7. Yaşadığımız dönemde bilişim sektörünün ne derece önemli olduğu zaten ortada ve iş imkanları açısından konuyu ele alarak değerlendirmeniz güzel olmuş teşekkürler.

 8. beyza tekinli Reply

  yönetim bilişim sistemleri işletme ve yazılımla birleşip hem kendini çok yönlü geliştirmeyi sağlar hem de birçok iş olanağı sunar.

 9. Ybs son zamanlarda çok bahsedilen bir bölüm pek bir bilgim yok bilgilenmek için okudum herkese hayatta başarılar dilerim

 10. Teknolojinin gelişmesi ve her alanda kullanılması yz ybs ve mekatronik gibi mühendislik alanlarının oluşmasını ve talebini arttırıyor. Bu makale gibi bu alanda verilen bilgiler gerçekten çok işe yarar.

 11. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri dördüncü sınıf öğrencisiyim. Bölümümden çok memnunum. Bu makalede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çok faydalı bir yazı olmuş. Tercih yaptığım zamanlarda bu kadar bilgi yoktu.

  • Adem kaya Reply

   Yönetim bilişim sistemleri okumak istiyorum açıkçası şuan hemşirelik okuyorum inşallah bitince bu bölümü de okuyacam

 12. Açıkçası uzun süredir düşünüyordum bu dalı zaten yeni yeni ünlenmeye başladı bu dal yazılım yerine alternatif gibi birşey önü daha açık bir meslek gibime geliyor

 13. Güzel bir yazı olmuş. Yönetim Bilişim Sistemleri’nin Bilgisayar Mühendisliği’nden ya da Yazılım Mühendisliği’nden farklarıyla ilgili içerikler de sunarsanız etkileşim daha da artar. İyi çalışmalar.

  • Erkan deniz Reply

   Gerçekten muhteşem bir yazı olmuş teşekkürler

 14. Geleceği aydın görünün mesleklerden, açıklayıcı ve yararlı bir konu olmuş.

 15. Bu bölümle ilgili araştırma yaparken burası karşıma çıktı. Açık öğretimden bu bölüme seneye başlamayı düşünüyorum.

 16. Ülkemizde ihtiyaç duyulan bir meslek ve ileride daha fazla revaç göreceği muhakakktır.

 17. Yönetim şekillerinin dijitalleşmesi süreci ülkemizde ne yazık ki yavaş ilerliyor. Bu bağlamda bilişimin önemini ve gereğini anlatan güzel bir yazı olmuş.

 18. Ülkemizde bu tarz bilişim konularına yoğunlaşması gerek. Günümüz şirketlerinin çoğu içlerinde böyle yapılaşmalara gidiyor. Umarım böylece güzel işlere imza atılmış olunur.

 19. Abdurrahim Reply

  Gerçekten çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Ybs bölümüyle alakalı kafamdaki soru işaretleri gitti sayenizde. Diğer yazılarınızı heyecanla bekliyor olacağım

 20. theycallmealpha10 Reply

  Bence de güzel bir çalışma olmuş.Maaşına varıncaya kadar güzel işlenmiş.Bu bölümü tercih etmeyi düşünen arkadaşlar için verimli olacağını düşünüyorum.

 21. Selim Saidoğlu Reply

  Bilgiler çok güzeldi bu tür yazıların devamını merakla bekliyoruz sevgiler

 22. Ülkemizde pek bilinmeyen ve yeni yeni popüler olmaya başlamış bir alan. Sadece bu alan değil teknolojinin genel olarak ülkemizde yaygınlaşması gerek. Çok güzel bir yazı olmuş. Emeği geçenlere teşekkürler.

 23. Çok yararli, çok açıklayıcı bir yazı gercekten tebrik ediyorum. Bu konuda güzel bir araştırma olmuş. Böyle çalışmaların devamını bekliyorum .

 24. Hocam bende bu bölümü istiyordum tesekkürler bu güzel yazınız için şuan aklımda hiçbir soru kalmadı çok teşekkür ederim

 25. Mehemet Ali Özdoğan Reply

  Ybs bölümü teknoloji var oldukça adından söz ettirebilecek bölümler arasında.

 26. Akif Yusuf Eken Reply

  Çok faydalı bir makale olmuş. Teşekkür ederim bu faydalı makale ile beni bilgilendirdiginiz için.

 27. Gerçekten çok yararlı oldu . Konu hakkında kafamdaki soru işaretlerini giderdi. Bölüm hakkında bilgi sahibi oldum . Gayet açıklayıcı bir yazı. Benzer konular için devamını bekliyor olacağım. Takipte kalacağım. Tebrik ederim çok güzel hazırlanmış.

 28. İbrahim Buğra Gezer Reply

  Yararlı ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 29. Pembe klavye Reply

  Merhaba ben Yönetim Bilişim Sistemleri 1.sınıf öğrencisiyim. Çevremdekilere bu bölümü anlatırken gerçekten zorlanıyorum. Böyle bir bölümden haberi olmayan hocalar dahi var. Ben mezun oluncaya dek önüme gelen herkese anlatmaya hazırım. Yeterki bilinçli ve teknolojiyi takip eden insanlar olalım.

 30. Selahattin Alper Reply

  Çok güzel bir Çalışma Olmuş.Bazı Konularda Daha Fazla Bilgim Oldu Teşekkürler.

 31. Yusuf Taha Reply

  Muhteşem bir yazı benim için çok faydalı oldu dikkatlice pkuyun çok yararlı bilgiler var

 32. Teknoloji Reply

  Yönetim Bilişim Sistemleri, teknolojiye hızlı adapte olabilen çok yönlü bir bölümdür.Yeni yeni tanınmaya başlasada henüz herkese ulaşmış değil. Bu tarz bilgilendirici kaynaklara daha çok ihtiyacımız var.

 33. KadirSefa Reply

  Yazan kişinin ellerine saglik çok güzel bir konu olmuş, ybsye daha fazl değer verilmeli.

 34. Harika bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Elinize sağlık.

 35. Yönetim bilişim sistemleri son zamanlarda çok popular ve iyice değer kazandı.Önü çok açık. Faydalı konu, teşekkürler

 36. Güzel içerik olmuş. Yazılım mühendisliği için de algoritma öğrenimi haricinde yol belirtirmisiniz.

 37. Acaba önümüzdeki yıl hangi şehirlerde Ybs açılacak?

 38. Ülkemizde pek bilinmeyen ve yeni yeni popüler olmaya başlamış bir alan. Sadece bu alan değil teknolojinin genel olarak ülkemizde yaygınlaşması gerek. Çok güzel bir yazı olmuş. Emeği geçenlere teşekkürler.

 39. Çok güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık. Değer verilmesi gereken büyük bir bölüm YBS.

 40. Eren Balaban Reply

  Gerçekten çok teşekkür ederim. Çok işime yaradı. Son zamanlarda popüler olmaya başladı zaten bu yüzden öğrenmek için doğru vakitti. Teşekkür ederimmm 😊

 41. Eren Balaban Reply

  Gerçekten çok teşekkür ederim. Çok işime yaradı. Son zamanlarda popüler olmaya başladı zaten bu yüzden öğrenmek için doğru vakitti. Teşekkür ederimmm 😊
  Dahası gelsin lütfen

 42. Bölümİçeriği Reply

  Gerçekten çok güzel bir şekilde anlatılmış ama isterseniz buradan da konuyla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz

Write A Comment